Dog Show Manager

Program pro organizaci výstav psů.

Verze 1.11

Autor: Antonín Krömer
www.bestinshow.cz/dogshowmanager, dogshowmanager@bestinshow.cz

 

 

Program umožňuje automatizované zpracování výstavy psů, tedy zpracování přihlášek psů na výstavu do podoby výstupů – katalogu, vstupních listů, posudků a knihy rozhodčího.

 

Obsah

  1. 1 Instalace 

  2. 2 Základní funkce programu – volby menu 

    1. 2.1 Výstava 

    2. 2.2 Číselníky 

    3. 2.3 Přihlášky 

    4. 2.4 Organizace výstavy 

    5. 2.5 Výstupy 

    6. 2.6 Databáze 

    7. 2.7 Info 

  3. 3 Ovládání programu 

    1. 3.1 Základní prostředí 

    2. 3.2 Karty – obecně 

    3. 3.3 Filtry na kartách 

  4. 4 Volby menu – podrobnosti 

    1. 4.1 Správce projektů 

    2. 4.2 Číselníky 

    3. 4.3 Přihlášky 

    4. 4.4 Organizace výstavy 

      1. 4.4.1 Výstavní dny 

      2. 4.4.2 Katalogová čísla 

      3. 4.4.3 Rozdělení do kruhů 

        1. 4.4.3.1 Přečíslovat podle kruhů 

      4. 4.4.4 Zrušit organizaci výstavy 

    5. 4.5 Výstupy 

  5. 5 Doporučený postup 

 

1   Instalace

Softwarové a technické předpoklady

 

Postup instalace

Pokud se po založení instalačního CD nespustí instalační program, proveďte spuštění souboru DS_Manager‑setup.exe v hlavním adresáři na instalačním CD. Instalační procedura vyžaduje jen zadání cílové složky pro instalaci (standardně je nabízena složka DS_Manager na disku C:).

Po provedení instalace se objeví v nabídce Start – Programy skupina Dog Show Manager s možnostmi spustit program Dog Show Manager, odinstalovat Dog Show Manager a zobrazit tento manuál ve formátu PDF a HTML. Rovněž na plochu se přidá zástupce pro spuštění programu.

Dog Show Manager je zpracován v prostředí Java a pro databázové operace používá MySQL. To vyžaduje existenci TCP/IP protokolu. Máte-li vyšší verzi Windows (zpravidla od verze 2000 výše), máte tento protokol pravděpodobně již nainstalován. Podobně, máte-li počítač připojený k Internetu nebo k lokální síti.

Budou-li při spuštění programu problémy, zkontrolujte a proveďte nastavení TCP/IP protokolu takto:

  1. 1.Start -> Nastavení -> Ovládací panely -> Síť 

  2. 2.Pokud v seznamu není položka "Protokol TCP/IP": 

  3. 3.Zvolit Přidat... -> Protokol -> Microsoft -> Protokol TCP/IP 

  4. 4.OK 

  5. 5.Objeví se okno "Vybrat zařízení": 

  6. 6.Zvolit výrobce: Microsoft, model: Telefonní adaptér 

  7. 7.OK 

  8. 8.Po návratu do okna "Síť" zvolit OK 

  9. 9.Operační systém Windows doinstaluje potřebné soubory (bude vyžadováno vložení instalačního CD) 

  10. 10.Restartovat počítač 

Výstupy se provádějí ve formátu PDF. K prohlížení tohoto formátu musí být na počítači nainstalován Adobe Reader (volně šiřitelný software, minimální verze 5) nebo jiný program umožňující prohlížení PDF souborů. Není-li na počítači takovýto program nainstalován, je na instalačním CD k dispozici instalace programu Adobe Reader ve verzích 5, 6 a 7 ve složce Adobe_Reader (pro nižší verze Windows je obvykle nutné nainstalovat nižší verzi Adobe Readeru). Adobe Reader je také možno stáhnout z webu Adobe.

Při prvním spuštění programu proběhne vytvoření databáze a základní naplnění číselníků (viz kap. 2.2). Tato operace může trvat delší dobu.

 

2    Základní funkce programu – volby menu

V záhlaví programu je kromě názvu „Dog Show Manager“ uvedena i licenční značka.

2.1   Výstava

Správce projektů

Okno pro zadání a výběr projektu.

Projektem je myšlena konkrétní výstava, která je identifikována názvem, místem konání a datem konání. Dog Show Manager umožňuje zpracovávat současně několik výstav. Pro další funkce programu je podmínkou výběr konkrétního projektu (výstavy).

 

2.2   Číselníky

Program používá tyto globální číselníky (platné pro všechny zpracovávané projekty):

Plemena – číselník plemen obsahující český a originální název plemene, číslo standardu FCI a zařazení do jedné z 10 skupin FCI nebo do skupiny neuznaných plemen. Program je dodáván s naplněným číselníkem plemen dle přehledu ČMKU.

Třídy – číselník tříd obsahující název třídy. Číselník je naplněn dle výstavního řádu ČMKU. Řazení tříd ve výstupech je dle pořadí, v jakém jsou zadány do číselníku.

Rozhodčí – číselník obsahující titul, jméno a příjmení rozhodčího a státní příslušnost.

Státy – číselník obsahující název a zkratku státu.

 

2.3   Přihlášky

Zadávání údajů o vystavovaných psech a jejich majitelích ve dvou vzájemně provázaných režimech: Psi – Majitelé. Zadávané údaje jsou platné jen pro vybraný projekt.

 

2.4   Organizace výstavy

Funkce pro vlastní organizaci výstavy:

Výstavní dny - zařazení skupin FCI do výstavních dnů.

Katalogová čísla - automatizované přidělení katalogových čísel.

Rozdělení do kruhů - rozdělení plemen a tříd do výstavních kruhů a obsazení kruhů rozhodčími.

Zrušit organizaci výstavy - zrušení organizace výstavy, ponechá v databázi přihlášené psy.

Předpokladem pro tyto funkce je ukončení zadávání přihlášek

 

2.5   Výstupy

Provedení výstupů do souborů ve formátu PDF.

Druhy výstupů:

Vstupní listy – tiskopisy pro zaslání majitelům přihlášených psů k potvrzení účasti.

Vstupní listy – text – zadání libovolného textu, který je přidán na vstupní listy.

Posudky – posudkové listy pro zápis hodnocení psa v kruhu.

Kniha rozhodčího – tiskopis pro rozhodčí pro zápis hodnocení posuzovaných psů.

Katalog – výstupy Seznam plemen, Přehled kruhů, Seznam psů, Seznam vystavovatelů pro vytvoření katalogu.

Povýstavní katalog – seznam psů doplněný o přidělené hodnocení.

Tisk je prováděn mimo prostředí Dog Show Manageru, např. pomocí programu Adobe Reader (instalace k dispozici na instalačním CD).

2.6   Databáze

Při pořizování velkého množství dat se doporučuje provádět pravidelně zálohování databáze do souboru na externí datový nosič (např. disketa, CD apod.). Při poškození pevného disku se tak vyvarujete ztrátě pracně pořízených dat.

Při volbě tlačítka Záloha budete vyzváni k zadání cesty a názvu souboru (bude doplněna standardní přípona *.dsma). Dojde k vytvoření zálohy aktuálních dat v plném rozsahu. (Při velkém množství pořízených dat a na méně výkonných počítačích může tato operace trvat delší dobu.)

Při volbě tlačítka Obnova budete vyzváni k zadání cesty a výběru souboru *.dsma se zálohovanými daty. Dojde k přepsání aktuální databáze verzí, která byla zálohována.

Po případné havárii počítače proveďte znovu nainstalování programu Dog Show Manager z instalačního CD a pak obnovte zálohovanou databázi.

 

2.7   Info

O programu – základní informace o programu a o licenci.

 

 

3   Ovládání programu

Volba požadované funkce se provádí výběrem z menu.

 

3.1   Základní prostředí

Práce se záznamy v číselnících, zadávání psů a majitelů a rozdělení do kruhů se provádí na kartách. Ostatní funkce se provádí v oknech. S výjimkou karty Rozdělení do kruhů lze současně otevřít více karet – při aktualizaci údajů na jedné kartě se automaticky aktualizují i příslušné údaje na dalších otevřených kartách. Pro spuštění oken, karty Rozdělení do kruhů a provádění výstupů musí být zavřeny všechny karty.

Zavření otevřených karet i oken i ukončení programu se provádí křížkem v pravém horním rohu.

Aktivní velikost okna programu lze libovolně měnit. Dle aktuální velikosti okna programu a dle délky zadaných údajů se úměrně automaticky přizpůsobují velikosti ovládacích prvků.

Činnost programu je vždy indikována zobrazením kurzoru myši ve tvaru přesýpacích hodin. Po tuto dobu je nutno vyčkat ukončení příslušné funkce programu. Délka této doby závisí na výkonu počítače a na množství již pořízených záznamů. Na průměrně výkonných počítačích je tato doba zanedbatelná i při existenci řádově tisíců záznamů v databázi.

 

3.2   Karty - obecně

Záhlaví karty označuje příslušnou tabulku.

V horní části karty je vždy rozbalovací seznam s uvedením záznamů v příslušné tabulce a je zde uveden počet již zadaných záznamů. Pro tento úvodní rozbalovací seznam je v dalším textu použit termín „hlavní seznam“. První položka v hlavním seznamu i v jiných rozbalovacích seznamech je vždy „---“ (tři pomlčky). Výběr této volby v hlavním seznamu zobrazí prázdné položky s možností zadat nový záznam. Ve všech rozbalovacích seznamech jsou jednotlivé položky řazeny abecedně (s výjimkou rozbalovacího seznamu s přehledem tříd). Pro pohyb v rozbalovacích seznamech a výběr požadované položky lze využít lišty s jezdcem na pravém okraji rozbaleného seznamu. V dlouhých seznamech lze efektivně využít i výběr položky zadáním několika prvních písmen požadované položky z klávesnice v rychlém sledu za sebou (maximální prodleva cca 1 sekunda, při delší prodlevě je další písmeno vnímáno opět jako první písmeno).

V dolní části karty jsou ovládací tlačítka pro pohyb mezi záznamy, tlačítko pro smazání aktuálního záznamu (vždy až po potvrzení dotazu), tlačítko pro uložení změn (vždy až po potvrzení dotazu) a tlačítko pro vytvoření nového prázdného záznamu (má stejnou funkci jako výběr volby „---“ z úvodního rozbalovacího seznamu na kartě). Pro pohyb mezi záznamy lze použít i klávesy PageUp a PageDown.

Jednotlivé položky při vytváření nového záznamu jsou zadávány buď výběrem z rozbalovacích seznamů obsahujících jednotlivé položky číselníků (plemena, třídy, rozhodčí, státy), zadáním z klávesnice do příslušného editačního pole nebo, při volbě pohlaví, označením příslušné volby ze dvou (případně tří) možností (tzv. přepínač).

Pro pohyb mezi jednotlivými položkami v záznamu lze použít i klávesy Tab.

Pokud je kurzor v editačním poli, má stisk klávesy Enter funkci tlačítka Uložit.

Povinné položky jsou označeny tučným písmem. Bez jejich zadání nelze uložit záznam.

Stisk klávesy Esc zavře aktivní kartu.

 

3.3   Fitry na kartách

Pro rychlejší nalezení příslušného záznamu na kartách Číselníků, Psů a Majitelů, např. pro potřebu jeho opravy, případně vymazání, lze využít filtry. Filtry se aktivují při výběru zobrazení prázdného záznamu (tlačítkem Nový nebo výběrem „---“ z hlavního seznamu). Jako fitry pak slouží všechny rozbalovací seznamy na příslušné kartě a na kartě Psi i přepínač pro výběr pohlaví. Množina vyhovujících záznamů se pak zúží dle výběru příslušných položek. Hlavní seznam je naplněn jen vyhovujícími záznamy a tlačítka pro pohyb rovněž zobrazují jen vyhovující záznamy. Lze kombinovat i více filtrů. Například je-li vybráno na kartě Psi požadované plemeno z rozbalovacího seznamu a požadované pohlaví, je množina vyhovujících záznamů omezena jen na zvířata příslušného plemene a pohlaví (existují-li v databázi). Pokud není vybrán konkrétní záznam, slouží ke zrušení nastavených filtrů tlačítko Smazat. Stejnou funkci má i výběr položky „---“ v hlavním seznamu nebo tlačítko Nový.

 

 

4   Volby menu - podrobnosti

4.1   Správce projektů

Název vybraného projektu (výstavy) je zobrazen pod menu a všechny další činnosti jsou vztaženy ke konkrétní výstavě (kromě práce s číselníky, které jsou globální a platné pro všechny zpracovávané projekty).

Výstava může být jednodenní nebo vícedenní. Datum se zadává ve formátu den.měsíc.rok (např. 24.7.2005). Při jednodenní výstavě zadejte datum do levého pole, při vícedenní výstavě zadejte rozmezí datumu od - do.

Při smazání projektu jsou vymazány i všechny další záznamy týkající se organizace výstavy včetně databáze přihlášených psů a jejich majitelů. Číselníků a psů a majitelů zadaných pro jiný projekt se toto mazání netýká.

 

4.2   Číselníky

Funkce číselníků je dostatečně popsána v kapitole 2.2. Číselníky jsou globální, tedy platné pro všechny zpracovávané projekty.

 

4.3   Přihlášky

Karty PsiMajitelé slouží pro vlastní zadávání psů podle přihlášek. Obě karty jsou mezi sebou provázány a obě obsahují tlačítka pro vstup do druhé karty.

Karta Majitelé obsahuje seznam již zadaných psů příslušného majitele, tlačítko pro zadání nového psa a tlačítko pro zobrazení detailů psa označeného v seznamu.

Karta Psi obsahuje rozbalovací seznam již zadaných majitelů, tlačítko pro zadání nového majitele a tlačítko pro zobrazení detailů majitele vybraného z rozbalovacího seznamu majitelů.

Je na volbě uživatele programu, který způsob zadávání přihlášených psů mu bude více vyhovovat, zda přes kartu Psi nebo přes kartu Majitelé.

 

4.4   Organizace výstavy

4.4.1   Výstavní dny

Okno pro rozdělení přihlášených skupin FCI do výstavních dnů.

V seznamu nezařazených skupiny FCI jsou jen skupiny, ve kterých je na výstavu přihlášen alespoň jeden jedinec plemene dané skupiny a které ještě nebyly zařazeny do některého z výstavních dnů. K zařazení vybrané skupiny FCI do vybraného výstavního dne lze použít tlačítko Přidat nebo dvojklik myší na vybrané skupině. Podobně k vyřazení již zařazené skupiny z vybraného výstavního dne (např. pro potřebu změny zařazení této skupiny do jiného výstavního dne) lze použít tlačítko Vyřadit nebo dvojklik myší na vybrané skupině v seznamu vystavovaných skupin.

Tlačítko OK provede uložení rozdělení skupin FCI do výstavních dnů.

Po provedení rozdělení skupin FCI do výstavních dnů již nelze na kartách PsiMajitelé mazat záznamy, přidávat nové psy a měnit plemeno. Ostatní položky lze měnit.

 

4.4.2   Katalogová čísla

Pro tuto volbu je podmínkou nejdříve provedení naplánování výstavních dnů (viz kapitola 4.4.1)

Přidělení katalogových čísel přihlášeným psům je prováděno automatizovaně v tomto pořadí:

--- výstavní den

--- skupina FCI (vzestupně dle čísel, neuznaná plemena na konci)

--- plemeno (abecedně)

 --- pohlaví (psi – feny)

  --- třída (dle pořadí zadání tříd v číselníku)

   --- jméno jedince (abecedně)

Pokud by nevyhovovalo přidělení katalogových čísel dle výše uvedeného pořadí, je možno provést přidělení katalogových čísel podle kruhů. Bude popsáno v další kapitole.

Po přidělení katalogových čísel již nelze na kartách PsiMajitelé mazat záznamy, přidávat nové psy, měnit pohlaví, plemeno a zařazení do třídy. Ostatní položky lze měnit.

Přidělená katalogová čísla jsou zobrazována u záznamů jednotlivých psů na kartě Psi. Na kartě také přibude pole Ocenění, kam je možno zadat výsledné hodnocení psa na výstavě. Hodnota tohoto pole je tisknuta do Povýstavního katalogu.

Volba Zrušit katalogová čísla provede zrušení přiřazených katalogových čísel a umožní tak opět další editaci a přidávání nových záznamů.

 

4.4.3   Rozdělení do kruhů

Na této kartě se provádí rozdělení plemen do výstavních kruhů a přidělení rozhodčích.

Jeden záznam odpovídá jednomu výstavnímu kruhu v daný výstavní den.

V rozbalovacím seznamu Výstavní den se provádí výběr výstavního dne v případě vícedenní výstavy.

Číslo kruhu musí být jedinečné v daný výstavní den a zadává se do levého editačního pole. Druhé editační pole slouží pro rozlišení v případě, kdy ve stejném výstavním kruhu (např. kruh č. 1) se v průběhu posuzování změní rozhodčí (v tomto případě se vytvoří záznam pro nový kruh, který se označí např. jako 1a).

V rozbalovacím seznamu Rozhodčí se provede výběr rozhodčího pro daný kruh z číselníku rozhodčích. V tomto seznamu jsou uvedeni jen ti rozhodčí, kteří ještě v daný výstavní den nebyli přiřazeni do žádného kruhu (tedy tzv. volní rozhodčí).

Rozbalovací seznam Skupina FCI slouží jako filtr pro výběr plemene. Jsou zde uvedeny jen ty skupiny FCI, které byly zařazeny do daného výstavního dne (viz kap. 4.4.1). Při volbě „---“ není výběr plemene omezen na skupinu FCI.

V rozbalovacím seznamu Plemeno se provede výběr plemene k zařazení do daného kruhu. Jsou zde uvedena jen plemena, jejichž skupiny FCI byly zařazeny do daného výstavního dne, ze kterých je přihlášen alespoň jeden jedinec a která ještě nebyla beze zbytku zařazena do jiných kruhů. Po výběru plemene se v seznamu zobrazí přehled všech tříd obou pohlaví, do kterých je přihlášen alespoň jeden jedinec, s uvedením počtu přihlášených psů v dané třídě a rozsahu katalogových čísel. První položkou v seznamu je vždy volba „- Vše –“. Tento seznam lze omezit na pohlaví s využitím přepínače „Psi – Feny – Vše“. K zařazení požadovaného plemene nebo jen vybraného pohlaví či vybraných tříd do daného kruhu lze po označení příslušné položky seznamu použít tlačítko Přidat nebo dvojklik myší na vybrané položce. K zařazení celého rozsahu se použije volba „- Vše –“. Tato funkčnost programu umožňuje například zařazení jen psů daného plemene do jednoho kruhu k jednomu rozhodčímu a fen do jiného kruhu k jinému rozhodčímu. Nebo podobně jen tříd dorostu a mladých obou pohlaví do jednoho kruhu a tříd dospělých do jiného kruhu.

V levém seznamu je přehled plemen zařazených do daného kruhu s uvedením počtu jedinců v daném plemeni a rozsahu katalogových čísel. Nad seznamem je uveden celkový počet psů všech plemen v kruhu. Jednotlivé položky v tomto seznamu jsou seřazeny vzestupně podle katalogových čísel. K vyřazení vybrané položky z tohoto seznamu lze použít tlačítko Vyřadit nebo dvojklik myší na vybrané položce.

K jednotlivým položkám v seznamu vystavovaných plemen v kruhu lze přiřadit čas zahájení posuzování daného plemene v kruhu (formát zadání času je hodina:minuta). Tento čas je pak zobrazen na konci řádku dané položky.

 

4.4.3.1   Přečíslovat podle kruhů

Tato funkce je dostupná až po rozdělení do kruhů a je volitelná. Tuto funkci není nutné používat. Pouze pokud nevyhovuje výchozí číslování katalogu dle výše uvedeného pořadí (den, skupina, plemeno …), je možno čísla nechat znova přidělit, a to podle kruhů. Čísla v katalogu poté budou popořadě. Funkce je dostupná v menu Organizace výstavy – Katalogová čísla.

 

4.4.4   Zrušit organizaci výstavy

Tato funkce zruší rozdělení do kruhů, přidělení katalogových čísel a rozdělení skupin do výstavních dnů. Jsou tím opět umožněny všechny funkce na kartách PsiMajitelé.

 

4.5   Výstupy

Výstupy se provádějí do souborů ve formátu PDF. Po provedení výběru požadovaného typu výstupu je nutno zadat v dialogovém okně název souboru a provést výběr cílové složky. Standardně je jako složka pro soubory s výstupy předdefinována složka s názvem Vystupy v hlavní složce programu.

Na každé stránce výstupu je uvedena licenční značka. Všechny výstupu jsou prováděny ve formátu A4. S využitím funkcí programu Adobe Reader lze při tisku tento formát upravit (např. pro tisk katalogu na formát A5).

Při tisku vstupních listů je umístění adresy formátováno pro možnost použití podlouhlých obálek s průhledným okénkem pro adresu.

Výstup posudkových listů je prováděn vždy dva posudky na jednu stránku A4.

Ve výstupech pro katalog (Seznam plemen, Přehled kruhů, Seznam psů, Seznam vystavovatelů) a povýstavní katalog jsou jednotlivé listy číslovány. Každý typ výstupu pro daný výstavní den je číslován s uvedením značky:

PL – Seznam plemen

KR – Přehled kruhů

PS – Seznam psů

V – Seznam vystavovatelů

PK – Povýstavní katalog

následované za lomítkem číslem stránky počínaje číslem 1.

V případě vícedenní výstavy je ve výstupech PL, KR, PS a PK uvedeno před lomítkem číslo výstavního dne. Tento systém číslování umožní libovolně sestavit výsledný katalog.

Se soubory s provedenými výstupy lze libovolně manipulovat nezávisle na vlastním programu. Například zaslat je jako příloha e-mailu či předat na datovém nosiči jiné osobě k provedení vlastního tisku, např. firmě, která se tiskem a vazbou knih či publikací profesionálně zabývá.

 

 

5   Doporučený postup

Postup při organizaci výstavy psů s využitím programu Dog Show Manager:

  1. 1.Kontrola obsahu číselníku plemen a tříd, doplnění číselníku států a základní naplnění číselníku rozhodčích. Všechny číselníky lze opravovat a doplňovat dle potřeby i později v průběhu užívání programu. 

  2. 2.Vytvoření nového projektu pro výstavu ve Správci projektů. 

  3. 3.Zadání přihlášených psů s využitím karet PsiMajitelé. Při zadávání více psů jednoho majitele je pružnější zadávání přihlášek přes kartu Majitelé s využitím vstupu na kartu Psi. V tomto případě je při zadání dalšího psa danému majiteli automaticky nabízena volba stejného plemene. 

  4. 4.Provést rozdělení skupin FCI do výstavních dnů. Toto je nutno provést i při jednodenní výstavě. 

  5. 5.Přidělit katalogová čísla. 

  6. 6.Provést rozdělení plemen a rozhodčích do kruhů. 

  7. 7.(Při potřebě doplnění dalších přihlášek, např. došlých po termínu, lze využít  funkce Zrušit organizaci výstavy.) 

  8. 8.Provést požadované výstupy. 

  9. 9.Vytisknout soubory s výstupy.