Mezinárodní výstava psů, která nese tento hrdý název, se koná každoročně v Litoměřicích, na krásném výstavišti a v ideálním termínu začátku června. Kdo by však za těchto předpokladů očekával, že se stane nejméně příjemnou výstavou sezóny a to hned po tři sezóny za sebou? Ptala jsem se sama sebe co je toho příčinou.
Letos, stejně jako loni a předloni, naše plemeno posuzoval jiný posuzovatel než bylo původně uvedeno v propozicích. Jedno pořekadlo říká: „Poprvé to může být náhoda, podruhé omyl a potřetí naschvál“.
A právě o „potřetí“ bych se s vámi ráda podělila o svůj názor.
Začnu loňským rokem, dobou, kdy ještě byly v provozu stránky a diskusní forum “Maltese”.
Jedno z témat velmi přetřásané bylo, proč se na výstavách konaných u nás v republice objevuje stále méně vystavovatelů a také proč k nám nejezdí prakticky žádní zahraniční vystavovatelé. Jako jedna z možností byl fakt, že na výstavy jsou delegováni stále stejní posuzovatelé. A tak v létě, v době, kdy se chystá seznam delegovaných rozhodčích pro jednotlivá plemena na další sezónu jsme ještě s dalšími kluby učinili vše pro to, aby ta letošní vzala obrat k lepšímu a zvýšila zájem z řad vystavovatelů a potažmo i návštěvníků. Na každou výstavu si každý klub vypisuje vybraného rozhodčího.
Podle ČMKU by výstavní výbory měly tyto návrhy akceptovat. Znamená to spolupracovat s lidmi z klubů jiných plemen nejen vlastní skupiny, ale i jiných a najít mezi nimi zájemce o námi vybraného rozhodčího tak, aby byl vytížen na oba dva výstavní dny. Potom tomu posuzovateli „jen“ poslat tzv. „zvací dopis“ a doufat, že má termín volný a na poslední chvíli neonemocní. Jen ten, kdo něco podobného někdy dělal, si dovede představit, co je za tím vším práce a kolik to stojí energie. Po předběžné dohodě se všech potřebných činností souvisejících s pozváním zahraničního posuzovatele na MVP Litoměřice ujal Klub tibetských teriérů. Podařilo se jim kontaktovat jiné kluby a zajistit na oba dny Rozhodčího. Tento pozvaný rozhodčí byl uveden i v propozicích výše jmenované výstavy.
Proběhly uzávěrky a my všichni přihlášení jsme žili v očekávání výstavy. Nevím přesně kdy byly na internetu zveřejněny rozpisy kruhů a plemen pro jednotlivé rozhodčí, ale já se to dozvěděla několik dní před výstavou. Jaké však bylo naše překvapení, když „náš“ posuzovatel – pan Kozber z Polska – nejenže neměl na rozpisu naše plemeno maltéz, ale ani ty tibeťáky! Nechápala jsem a pro vysvětlení si zavolala kam jinam než povolaným do Litoměřic. Telefon mi zvedly v kanceláři členky výboru a já se jim snažila vysvětlit náš problém. Měli snahu mi vyhovět a zdálo se, že nic nebrání tomu ještě změnit věci tak, jak bylo inzerováno i v propozicích. Chtěla jsem jejich ujištění z důvodu tak „nepatrného“, jakým je, že někteří vystavovatelé se přihlásili na jiného rozhodčího a pojedou zdaleka jen kvůli němu. Uvedli tedy změnu i na internet tučným písmem. Netušila jsem, že na změně posuzovatele je zájem z vyšších míst, ale to už jsme se dozvěděli na místě.
Po příjezdu na výstaviště mi stačil pohled na rozpis v kruzích a věděla jsem, že je vše špatně. Cítila jsem odpovědnost a tak jsem si šla pro vysvětlení do kanceláře výstavního výboru a měla možnost hovořit s ředitelem výstavy panem Němcem a dalšími přítomnými členy. Bylo mi řečeno že:
a) není možné měnit posuzovatele jinak než je uvedeno v katalogu
b) kluby se mají (když není pouze jeden) na delegaci dohodnout a v případě, že tak neučiní, nemohou se změně divit
c) pan Kozber měl příliš vysoký počet psů a tak museli u některých plemen udělat změnu
První dva důvody se zdají být logické. Ten třetí, ať se snažím sebevíc, nechápu. Jak mohl mít příliš mnoho psů. V propozicích měl v neděli jasně vypsaná plemena: maltézský a boloňský psík. Nakonec dostal místo 14ti maltézáků kupříkladu 11 psů plemene basenji( to měl dle propozic posuzovat Ing. Jančík)! A kam se poděli ti tibeťáci, kvůli kterým přijel?
Nebyla jsem s jejich vysvětlením spokojená a ještě méně jsem byla spokojená s konstatováním pana ředitele, že kvůli 14ti maltézákům se nevyplatí zvát rozhodčího. To bylo tvrzení mimo realitu, protože pan Kozber nepřijel JENOM kvůli maltézákům. Taky tam padla kritika na skutečnost, že si píší delegaci kluby a posuzovatele platí výstava. Nejsem si jistá, ale mám pocit, že tyto a další pravidla kolem výstav určuje ČMKU a pokud je nezmění jsou závazná nejen pro nás vystavovatele, ale i pro pořadatele. A na ČMKU by měli také směřovat podněty a návrhy na změny, aby vyhovovala pravidla všem, a tedy i nám chovatelům, protože vlastně původní cíl výstav je prezentace zástupců plemene široké veřejnosti a ne honba se za body na soutěž o Šampiona šampionů. Někdy mi připadá, že se zdravá soutěž vytratila. Možná by stálo za úvahu, pozměnit i pravidla pro soutěž o Šampiona šampionů, tak jak je v jiných zemích zvykem, že místo sbírání bodů, by se i tam soutěžilo.
Obávám se, že pokud se tento přístup nezmění, nezmění se ani nic na našich výstavách. Někomu se zdá účast na výstavách jako nepodstatná část chovatelství, ale výstavy jsou místem, kde je vidět ta trpělivá a nekončící práce chovatele. Uznání potěší i ty, kteří se navenek tváří, že o něj nestojí.
Co ještě dodat k výstavě samotné?
Přihlášeno bylo 14 maltézáčků, z tohoto počtu bylo posouzeno 10, 1 odstoupil, a 2 nebyly s ohledem na změnu ani předvedeni.Posuzoval Ing. Jančík a k jeho práci mohu zhodnotit slovy: „snažil se“. I my se snažili, ale každý po svém.Zde jsou výsledky, které nezaručuji, neboť zapisováním se nikdo neobtěžoval.
PSI:
třída dorostu
Union Jack Mary Evan – VN1
třída mladých
Oregon Wonder of Love – V1,CAJC
třída otevřená
Eliot Emanuel Pleasure of Friendship – nenastoupil
Mat z Dašova- nenastoupil
Swet Zany Pet Mary Evan -V1,CAC,R.CACIB
třída šampionů
Cmoky Pleasure – nenastoupil
Paper Man Mary Evan – V1,CAC,CACIB,BOB
FENY:
třída dorostu
Urbi Cugr Dany Mary Evan – VN1
Tell me Tootsie Enigmatic Vittoria – N2
třída mladých
Gemma Bianka Biely kormorán – V1,CAJC
Bejbinka Berounská hvězda – odstoupila
mezitřída
Fábí Slunce vysočiny – V1,CAC
třída otevřená
Eylin Alicia Pleasure of Friendship – V1,CAC,R.CACIB
třída šampionů
Cory White Lady Monwhite Star – V1,CAC,CACIB
feny, třída mladých – Gemma Bianka Biely kormorán – V1,CAJC
feny, třída otevřená – Eylin Alicia Pleasure of Friendship – V1,CAC,R.CACIB
(napsala Monika)