Péče o srst

Dotaz: Máme 7-měsíčního pejska boloňáčka. Potřebuji poradit, jak se starat o jeho srst. Při porovnání stejně starých BP jsem zjistila, že můj má sice krásnou hustou srst, ale na krku (nahoře i zespodu) má srst kratší. Zřejmě je to způsobené hraním ve školce s velkými psy, kteří velmi rádi srst cupují. Je možné toto nějak napravit, podáváním nějakého přípravku?

Odpověď: Váš dotaz se podobá dotazům, které občas dostávám.
Jedno je jisté. Kvalita srsti je vrozená. Některý boloňáček má srst suchou, tvrdší, ulamuje se a rády se na ní dělají pucky (obzvlášť po ruské linii), některý má již od přírody srst kvalitní, pevnější a mastnější, ta se nezapuckuje, ani když se 3 týdny nečeše. To mohu zcela jednoznačně prohlásit, neboť mám dvě fenky – jedna je Ruska jak ze žurnálu a druhá je čistá Italka.

Ale vezměme to od začátku.

Štěněcí srst je hladká a jemná, má se kolem půl roku ostříhat (chodí-li na výstavy, radši nadvakrát po troše), a pak v roce zase. Ono to vůbec boloňákům hodně roste. Proč stříhat štěněcí srst? Jednak kožíšek zhoustne, a ta jemná štěněcí srst, která – kdyby se neostříhala – by se doslova oškubala. Ten tzv. nedbalý a střapatý vzhled se musí taky trochu (dost) pěstovat.

U štěňat a jedinců do 1 roku věku doporučuji pupalkový olej Dermanorm, který má velmi příznivý vliv na vzhled a stav kůže a srsti. Také v prvním roce věku přidáváme mleté mořské korýše (přípravek Chassoton franc. fy Chassot), hlavně kvůli kloubům a zubům, ale mají též příznivý vliv na srst. Od 1 roku věku a zvlášť po ostříhání, nebo třeba u feneček po štěňatech, když potřebujeme napěstovat nový krásný kožíšek, doporučuji práškový preparát Ungiotin, je s vit. H – tedy biotinem, má speciální recepturu a funguje zázračně (voní jako vanilka a psům kupodivu chutná). Všechny tyto přípravky lze koupit u veterináře.
Srst není zralá ani v 1 roce, spíš tak ve 2. Vzpomínám na naše výstavní posudky, ve třídě mladých, kde nám psali – srst mladá, nezralá.

Protože obě moje fenky mají každá jinou srst, každá také vyžaduje i jinou péči. Podotýkám, že ani jednu nemám vyjetou dohola strojkem 🙁
Rusku koupu ve veterinárním šamponu Vetriderm, není nutný kondicionér, srst se nevysušuje, šampon je šetrný i k vlasovým váčkům, které naopak vyživuje. Nedělají se jí už vůbec pucky. Šampon určen na časté koupání, třeba 1x týdně.
Italku koupu v 1AllSystems šamponu Super Cleaning and Conditioning, ale na to jí pak dávám hodně naředěný kondicionér.
Na česání pro obě mám sprej Bio-Groom (Coat Polish), který navíc podporuje správnou strukturu srsti.

Co se týče koupání, tak před samotným koupáním se pejsek musí perfektně rozčesat, tzn. kartáčem (japonec) postupně proti srsti, pak řídkým hřebenem po srsti, pořádně, od kůže. Jemně pejska vykoupeme, vymačkáme do ručníků. Nechám volně běhat a nejlépe se úplně usušit. Jen zlehka v případě potřeby dosušíme fénem. Nečesat mokrou srst! Natáhla by se. Koupeme 2-3 dny před výstavou. Na druhý den jen jemně rozebrat srst prsty nebo učesat proti srsti řídkým hřebenem (já češu, mně se to víc líbí).. Nyní je třeba ten sprej.
A můžem jet na výstavku :-).

Píšete o stříhání (jaký střih a kdy) a o oškubané srsti (za krkem). Většinou lidi tvrdí, že psa někdo (nejlépe nějaký jiný tzv. blbý pes nebo štěně) oškubal. To ovšem je často trochu jinak.
Těsně před výstavou stříhat je blbost, ten střih musí být tak přirozený, že není vidět. Tedy nejpozději 3 týdny před výstavou, ať se srst uzavře. Je třeba individuálně dbát na to, jaký je tvar a vzájemné proporce těla. Boloňák má být kvadratický. Taky je třeba upravit tlapky. Nožky nemají mít vlajky. Hlava a ocas se vlastně vůbec nestříhá, taktéž uši se zkracují jen miniminimálně (to jsem napsala schválně). Za krkem má mít pejsek hřívu jako lev, a ne být oškubaný. Většinou je to oškubané kolem krku od nesprávného obojku. Nelze používat obyčejný s filcem vespod (škube srst), ale z oboustranně lakované kůže, my máme ještě navíc s šátečkem (kvůli ochraně srsti). Běžně chodíme několikrát denně ven, naši psi nejsou pokojáci, co neumí chodit. Laky a tužidla nepoužíváme.

Takže bych doporučila psíkovi koupit lepší obojek, obnovit střih, nakoupit vitamíny a počkat, až to doroste.
Kvalita srsti je sice vrozená, ale zrovna tak záleží na správné kosmetice a péči o samotnou srst, a taky na stravě (kvalita a zase kvalita. A třeba syrový žloutek s kouskem tvarohu dělá divy!!). A v neposlední řadě na vitamínových doplňcích. To jde všechno spolu ruku v ruce (nebo tlapku v tlapce 🙂 ) .

Tak to je všechno, co vím. Je to moje výhradní a osobní zkušenost. Nikoliv univerzální recept. Rady v péči o srst jsem nezískala od své paní chovatelky, nýbrž většinou metodou pokusů a omylů, a hlavně od paní, která léta chová a stříhá psy.

napsala Jessica