Dotaz: Jak je to se stříháním drápků? Zvládneme to doma sami?
Odpověď: Pohybem venku se pejskovi drápky obrušují. Ale pokud to nestačí (u pokojáků nestačí), je nutné tak 1x za 2 měsíce drápky přistřihovat. Můžete je stříhat sami, na trhu existuje řada nástrojů, od nůžek až po speciální nastavitelné kleštičky. Pokud se na to necítíte, navštivte veterináře nebo psí salon, kde tuto službu bez problémů běžně poskytují.
Jestli jste se rozhodli stříhat sami, je nutné uvědomit si pár důležitých faktů. Psí drápek není jako lidský nehet. Je v něm umístěna živá tkáň (cévka), která se ale nesmí přestřihnout. Jednak to pejska velice bolí, jednak dochází ke krvácení, které je nutno zastavit. Pro pejska je navíc takové bolestivé střihnutí špatnou zkušeností a napříště se bude stříhání drápků chtít vyhnout. Tato žilka končí kousek od konce drápu. A kolik je to kousek?
Záleží teď na tom, zda náš pejsek má drápy bílé – tedy průsvitné, tam dobře vidíme, jak daleko od kraje drápku žilka končí, tedy – kolik můžeme ustřihnout. Pokud však má drápky černé, žilka vidět není. Kde končí, můžeme jen odhadovat. Stříhejme proto radši malé kousky a častěji. Když už se stane a zastřihneme do žilky, je nutné krvácení zastavit. Stačí tampónek namočený ve studené vodě. Péči o drápky nepodceňujte. Velmi dlouhé drápy mohou způsobit deformaci tlapek a znepříjemňovat psovi pohyb. Při stříhání nezapomínejte na 5. prst na předních tlapkách. Tento drápek se ani při pohybu venku téměř neobrušuje. Zanedbaný může způsobit zarůstání do masa a bolestivý zánět. Na závěr poznámka pro zájemce o TTouch – pejska lze předem připravit, aby tuto proceduru lépe snášel. Masírujte jemnými krouživými pohyby vrchní část tlapky. Jsou to tzv. kladné dotyky TTouch. Působí kladně na psychiku psíka.
Obrázky (zdroj: Svět psů, č.10/2006):
napsala Jessica