Dotaz: Jak je to se psím pasem a cestováním zvířat do zahraničí?
Odpověď: Od 3. července 2004 i pro naše zvířata platí pro pohyb po Evropě předpisy EU. Proto pokud se se svým mazlíčkem chystáte na dovolenou k moři či na zahraniční výstavu, bude potřebovat vlastní pas, tzv. Pet passport. Tento pas nebudou potřebovat jen majitelé psů, ale také koček a fretek.
Pet passport bude obsahovat údaje o majiteli zvířete, popis zvířete a údaje o jeho identifikaci, potvrzení o vakcinaci proti vzteklině, případně také sérologický test. Bude zde místo také pro záznamy o další očkováních, o odčervení, ošetření srsti proti klíšťatům, o prodělaných nemocech apod.
Základní podmínkou pro pohyb mezi zeměmi EU je identifikace. Uznávaným způsobem je zřetelně čitelné tetování nebo elektronická identifikace, tzn. mikročip. Vzhledem k tomu, že u nás je většina zvířat označená tetováním nebo očipována starším systémem (který se používal do října 1998), bylo stanoveno přechodné osmileté období, během nějž se zvířata mohou těmito způsoby identifikace prokazovat. Po tomto období bude uznáváno pouze značení mikročipem, a to v souladu s mezinárodním standardem. Pokud bude zvíře označeno nějakým jiným, starším systémem, musí být jeho majitel či doprovázející osoba vybavena čtecím zařízením, aby mohl kdykoli identifikaci zvířete prokázat. Majitelé tetovaných zvířat by si měli dát pozor na čitelnost tetování, nejasné nebo rozmazané tetování by mohlo být důvodem pro sankce. Proto by majitelé psů, a to zejména mladých, měli uvažovat o označení svého miláčka mikročipem. Nikdy totiž není jisté, že nastane chvíle, kdy se náhle rozhodnete do zahraničí vyjet.
Pet passport vám vydá autorizovaný veterinární lékař na vyžádání, pokud předložíte platný Mezinárodní očkovací průkaz, měli byste pas obdržet na počkání. Za vydání pasu se platí – cca 300 Kč.
Velká Británie, Irsko a Švédsko budou požadovat navíc další zdravotní testy a osvědčení, že očkování bylo úspěšné, tzn., že v těle se vytvořil dostatek protilátek. Budou také požadovat potvrzení o odčervení a ošetření přípravkem proti klíšťatům. Není vyloučeno, že v těchto třech zemích budou zpočátku i nadále požadovat tříměsíční karanténu. Vždy si na Státní veterinární správě ČR a raději na veterinární správě té země, kam chcete vycestovat, ověřte konkrétní požadavky!
Sankce za nedodržení podmínek, které stanovuje směrnice, mohou být velmi tvrdé, a bude tedy lépe se jim vyhnout. Příslušné orgány mohou totiž vrátit zvíře do země původu, izolovat zvíře pod dohledem do doby, než budou předloženy potřebné doklady (a to na náklady majitele nebo odpovědné osoby), ale také utratit zvíře bez finanční náhrady v případě, že není možné je vrátit do země původu nebo izolovat v karanténě.
POZNÁMKY:
- v našem chovatelském klubu je povinné pouze označení tetováním.
- jak z článku logicky plyne, přechodné období (uvedených 8 let) platí od roku 2004 do roku 2012.
- samozřejmě obyvatelé jednotlivých měst a obcí se musí řídit tam platnou vyhláškou města (obce), která může stanovit povinnost čipování v dané lokalitě.
- aktuální informace Státní veterinární správy ČR o cestování zvířat najdete na jejich webu.
napsala Jessica